Marrakesz, tam chcę wrócić! W każdej chwili, chociaż na jeden dzień!

marak51 Egzotyczne Maroko

Marrakesz to specyficzne miasto. Pierwszego dnia można je znienawidzić, aby następnego czuć się jak w domu, a jeszcze przed odjazdem tęsknić za nim. Chętnie bym się tam znalazła, na jednym z tarasów na dachu ponad największym placem. Z widokiem na Atlas z jednej strony, a z drugiej samo serce tętniącego życiem Marrakeszu.

marak77 Egzotyczne Maroko

marak43 Egzotyczne Maroko

Do Maroka przylecieliśmy nocą na początku lutego. Było ciepło i przyjemnie. Po niebie latały bociany i na drzewach rosły pomarańcze.  Mieszkaliśmy w świetnym hostelu, zaraz obok największego placu nie tylko w mieście, ale i w całym Maroku. Z placu, w zasadzie całą dobę, dochodziły do naszych okien różnego rodzaju melodie, pieśni wzywające do modlitwy z meczetów, okrzyki handlarzy, oraz odgłosy tłumu rozgadanych ludzi.

marak8 Egzotyczne Maroko

marak72 Egzotyczne Maroko

Na placu Jema el-Fna panuje niesamowity klimat. W ciągu dnia zbierają się tu sprzedający, kupujący, turyści, zaklinacze węży, panie malujące ręce henną, panowie z małpkami i orłami, oraz oczywiście stragany gdzie panowie sprzedają wyciskany sok z pomarańczy!

marak65 Egzotyczne Maroko

marak83 Egzotyczne Maroko

marak13 Egzotyczne Maroko

marak66 Egzotyczne Maroko

Wieczorami natomiast do tego wszystkiego zjeżdżają się stragany, rozstawiane są ławy i stoły. Schodzą się ludzie z całego miasta, jeszcze więcej magów i gawędziarzy. Każdy kto coś potrafi chce choć trochę zarobić, a przy okazji może być rozrywką dla innych. I mieszkańcy chętnie biorą udział w pokazach. Oprócz tego można się najeść najróżniejszych marokańskich potraw, wypić kawkę lub inny dziwny napój i zjeść daktylową masę (?!).  Na placu znajdują się tłumy ludzi, a nad wszystkim unosi się dym z gotowanych masowo potraw.

marak42 Egzotyczne Maroko

marak48 Egzotyczne Maroko

marak73 Egzotyczne Maroko

marak46 Egzotyczne Maroko

marak49 Egzotyczne Maroko

marak75 Egzotyczne Maroko

Zaraz za placem Jema el-Fna zaczyna się ogromy bazar. Chodząc jego uliczkami, pośród najstarszych budynków Marrakeszu można się naprawdę zgubić. Można tu kupić dosłownie wszystko, zaczynając oczywiście od przypraw, po mięso, biżuterie, kosmetyki, wyroby skórzane, sprzęt do domu, nie wspominając o żywych zwierzętach jak żółwie i najróżniejsze ptaki. Wszystko prawdziwie marokańskie. Klimat jest niesamowity. By dokonać zakupu należy być wprawionym w targowaniu i dobijaniu ceny. Dla kogoś takiego jak my, początki mogą być jednak trudne. Ja jestem dumna z siebie, bo zakupiłam świetną czapkę w dobrej cenie i w dodatku po długiej negocjacji z Panią.

marak69 Egzotyczne Maroko

marak3 Egzotyczne Maroko

marak17 Egzotyczne Maroko

 

marak68 Egzotyczne Maroko

marak70 Egzotyczne Maroko

marak15 Egzotyczne Maroko

marak18 Egzotyczne Maroko

marak63 Egzotyczne Maroko

marak62 Egzotyczne Maroko

Nad miastem góruje meczet z najwyższym minaretem. Jest to wizytówka i punkt centralny miasta.

marak76 Egzotyczne Maroko

Następne dni spędzaliśmy również na poznawaniu innych zakątków miasta. Główny plac i meczet robią ogromne wrażenie. Niestety jednak reszta Marrakeszu nie jest już tak urokliwa. Tradycyjne zabudowania ustępują miejsca brzydkim ruderom oraz blokom. W uliczkach nie pachnie, góry śmieci można spotkać za każdym rogiem. Ruch uliczny to jeden wielki chaos, chociaż po pobycie na Filipinach już wiedzieliśmy co to znaczy. W Maroku nadal głównym środkiem transportu są osiołki. Marokańczycy zdecydowanie uwielbiają też Mercedesy.

marak40 Egzotyczne Maroko

marak26 Egzotyczne Maroko

marak27 Egzotyczne Maroko

marak28 Egzotyczne Maroko

marak37 Egzotyczne Maroko

marak20 Egzotyczne Maroko

marak19 Egzotyczne Maroko

marak60 Egzotyczne Maroko

marak71 Egzotyczne Maroko

Na mieście panuje moda na chodzenie w ubraniach, które dla Europejczyków służyłyby raczej za piżamy. Do tego koniecznie za małe klapeczki, tak by piętami szurać po brudnych ulicach. Spodnie w kratkę i polarowy szlafrok z Hello Kitty…no problemo!

marak4 Egzotyczne Maroko

marak5 Egzotyczne Maroko

marak6 Egzotyczne Maroko

Z wielu względów mogłabym napisać, że Maroko mi się nie podobało.  Wszędzie wiszące głowy zwierząt,  generalnie szerząca się zwierzęca śmierć, mnóstwo bezpańskich kotów, góry śmieci oraz bardzo mocno narzucający się sprzedawcy wszystkiego.

marak25 Egzotyczne Maroko

marak67 Egzotyczne Maroko

Jednak tak nie napiszę. Maroko mi się bardzo podobało. Ten kraj ma niesamowity klimat, wspaniałe widoki, różnorodną przyrodę. Marrakesz był świetnym początkiem, a Maroko jest najbardziej egzotycznym krajem w jakim byłam. Po pierwszym dniu chcieliśmy stamtąd jak najszybciej uciekać, jednak dobrze, że zostaliśmy, bo było warto!

marak10 Egzotyczne Maroko

marak9 Egzotyczne Maroko

marak53 Egzotyczne Maroko

marak59 Egzotyczne Maroko

marak80 Egzotyczne Maroko

 

 

P.S. Tak, o jedzeniu będzie osobny wpis 😀